Kompaktowe podnosniki elektryczne do pracy w magazynie

kompaktowe_podnosniki

W wielu halach magazynowych, wysokość, na której przechowywane są towary sięga czasem nawet kilkunastu metrów. Z oczywistych względów wnoszenie ważących nieraz nawet kilkaset kilogramów ładunków na kilkanaście metrów w górę musi odbywać się z wykorzystaniem specjalnych podnośników. Najczęściej do tego celu używane są podnosniki elektryczne pracujące cicho i nie wydzielające spalin. Takie podnośniki zazwyczaj są specjalnie przystosowane do prac w tego typu zamkniętych pomieszczeniach. Mają stosunkowo niewielkie wymiary, dzięki czemu są dość szybkie i zwrotne, co ułatwia manewrowanie nimi w zastawionym różnymi towarami magazynie. W tego typu urządzeniach montuje się również specjalne opony, których guma nie brudzi posadzki.

Podnośniki nożycowe i ich zastosowanie

Spotykane w większości magazynów podnosniki elektryczne wyposażone są w tzw. nożyce, które rozkładając się, wynoszą umieszczony na specjalnej platformie ładunek na żądaną wysokość. Za inicjowanie odpowiedniego ruchu nożyc (składanie i rozkładanie) odpowiadają specjalne siłowniki – elektryczne lub hydrauliczne. Spotyka się podnośniki (podesty) nożycowe wyposażone w jedną lub dwie pary nożyc.

Na każde nożyce przypadają 2 siłowniki, dzięki czemu tego typu podnośnik może wynosić ludzi i towary na wysokość od kilku do kilkunastu metrów. Udźwig tego typu urządzeń może przekraczać kilkaset kilogramów, dzięki czemu tego rodzaju ruchome podesty znajdują zastosowanie nie tylko w wielu magazynach, ale także np. w warsztatach samochodowych, halach produkcyjnych i ogólnie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba podniesienia określonej masy na większą wysokość.

Podesty czy podnośniki? Czym różnią się te maszyny?

Najczęściej stosowane podnośniki nożycowe o napędzie elektrycznym, wykorzystywane głównie wewnątrz różnego typu zabudowań, nazywane są często podestami, dźwignikami lub nawet stołami podnośnymi. W odróżnieniu od podnośników przegubowych lub teleskopowych nie oferują one aż tak dużej wysokości roboczej i zazwyczaj mają też dużo mniejszy zakres ruchu. Obok ruchu w górę, kompaktowe podnosniki elektryczne zazwyczaj pozwalają co najwyżej na lekkie wysunięcie platformy w bok. Tymczasem w przypadku podnośników przeznaczonych do pracy na wysokości kilkudziesięciu metrów, zastosowanie przegubów lub teleskopów wiąże się zazwyczaj również z dużą większym zakresem ruchu w płaszczyźnie poziomej. Są to jednak już maszyny przeznaczone do zupełnie innych zastosowań.

W magazynach i warsztatach najczęściej stosuje się po prostu podnośniki lub podesty napędzane silnikiem elektrycznym. Zalety takiego rozwiązania są dość oczywiste, jeżeli weźmiemy pod uwagę komfort pracy ludzi – zarówno obsługujących sam podnośnik, jak i innych osób wykonujących swoją pracę w tej samej hali magazynowej:

  • podnośniki elektryczne pracują stosunkowo cicho – hałas nie powinien przeszkadzać innym pracującym tu osobom
  • kompaktowe wymiary sprawiają, że sam podnośnik nie blokuje drogi innym poruszającym się we wnętrzu hali pojazdów i urządzeń
  • niebrudzące ogumienie nie niszczy ani nie brudzi nawierzchni hali czy magazynu

Możesz także zajrzeć na: